תמ"א 38

תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה.

מדינת ישראל ממוקמת באזור פעיל מאוד מבחינה סיסמית. במהלך ההיסטוריה הלא רחוקה התרחשו בישראל עשרות רעידות אדמה, חלקן הרסניות. רעידת האדמה הבאה עלולה להתרחש מחר ועל פי ההערכות, מבנים רבים בישראל לא יעמדו ברעידה חזקה. התקן המחמיר לעמידות מבנים ברעידות אדמה (ת"י 413) נכנס לתוקף ב- 1975. לפיכך, כל מבנה שנבנה על-פי היתר שניתן לפני ה- 1.1.1980, ככל הנראה, לא עומד בדרישות התקן. הקביעה לגבי עמידות מבנה לרעידת אדמה נעשית באמצעות בדיקה פרטנית של כל מבנה ומבנה ע"י בעלי המקצוע המתאימים.

לא ניתן למנוע רעידות אדמה, אך ניתן להיערך לקראתן וכך להקטין את הנזק שהן גורמות. ממשלת ישראל מעודדת את הציבור לפעול לחיזוק מבנים שלא נבנו על פי דרישות התקן וזאת גם על ידי מתן תמריצים תכנוניים לכיסוי עלויות החיזוק.

 

aharonovich

 

הזכאים לתמריצים במסגרת תמ"א 38 הינם בניינים שנבנו בהיתר לפני ה-1 בינואר 1980, הגבוהים מ-2 קומות וששטחם גדול מ-400 מ"ר.

סל התמריצים התכנוניים כולל, בין השאר, אפשרויות לחיזוק המבנה תוך כדי תוספות בניה מסוגים שונים כגון הרחבת דירות קיימות ותוספת מרחבים דירתיים מוגנים (ממ"ד) לדירות קיימות, הוספת מרפסות שמש, סגירת קומת עמודים והוספת מעלית.

בנוסף להקלות התכנוניות, הממשלה מעניקה הקלות במיסוי על מנת לעודד את תמ"א 38 כגון פטור ממס שבח ומס מכירה על מכירת דירה ששופצה במסגרת התוכנית והפחתת היטלי ההשבחה והאגרה.

תמריצים והקלות אילו, בנוסף לאפשרות להוסיף לבניין יחידות דיור נוספות (אשר הרווח ממכירתן מאפשר את מימון הפרויקט), נותנים לכם את האפשרות, מעבר להגנה מפני רעידת אדמה, לשדרג את הדירות שלכם, ליהנות משיפוץ חיצוני ופנימי של הבניין ולהעלות את ערך הנכס שלכם בכ- 30%  ללא כל עלות כספית מצידכם.

צרו קשר (כל העמודים)

צור קשר:

צור קשר